pulseaudio.master-tx - en to hi translation catalogue (374 entries)

en: ### Read from configuration file: %s ###
hi: ### विन्यास फ़ाइल से पढ़ें: %s ###

en: (invalid)
hi: (अवैध)

en: --daemonize expects boolean argument
hi: --daemonize के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --disable-shm expects boolean argument
hi: --disable-shm के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --disallow-exit expects boolean argument
hi: --disallow-exit के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --disallow-module-loading expects boolean argument
hi: --disallow-module-loading के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --fail expects boolean argument
hi: --fail के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --high-priority expects boolean argument
hi: --high-priority के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --log-meta expects boolean argument
hi: --log-meta के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --log-time expects boolean argument
hi: --log-time के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --no-cpu-limit expects boolean argument
hi: --no-cpu-limit के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --realtime expects boolean argument
hi: --realtime के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --system expects boolean argument
hi: --system के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: --use-pid-file expects boolean argument
hi: --use-pid-file के लिए बुलियन तर्क की आशा है

en: ALSA woke us up to read new data from the device, but there was actually nothing to read!
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
    We were woken up with POLLIN set -- however a subsequent snd_pcm_avail() returned 0 or another value < min_avail.
hi: ALSA ने युक्ति में नया आंकड़ा पढ़ने के लिए हमें तैयार किया, लेकिन वहाँ वास्तव में पढ़ने के लिए कुछ नहीं था!
    अधिक संभव है कि यह ALSA ड्राइवर '%s' में एक बग है. कृपया इस मुद्दे को ALSA डेवलेपर को रिपोर्ट करें.
    हमें POLLIN सेट के साथ तैयार किया गया है  -- हालांकि परवर्ती snd_pcm_avail() ने 0 या दूसरा मान < min_avail दिया.

en: ALSA woke us up to write new data to the device, but there was actually nothing to write!
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
    We were woken up with POLLOUT set -- however a subsequent snd_pcm_avail() returned 0 or another value < min_avail.
hi: ALSA ने युक्ति में नया आंकड़ा लिखने के लिए हमें तैयार किया, लेकिन वहाँ वास्तव में लिखने के लिए कुछ नहीं था!
    अधिक संभव है कि यह ALSA ड्राइवर '%s' में एक बग है. कृपया इस मुद्दे को ALSA डेवलेपर को रिपोर्ट करें.
    हमें POLLOUT सेट के साथ तैयार किया गया है  -- हालांकि परवर्ती snd_pcm_avail() ने 0 या दूसरा मान < min_avail दिया.

en: Access denied
hi: पहुँच मनाही

en: All asserts enabled.
hi: सभी एसर्ट सक्षम.

en: Allocated during whole lifetime: %u blocks containing %s bytes total.
hi: संपूर्ण जीवनचक्र के दौरान आबंटित: %u ब्लॉक %s बाइट कुल को समाहित करता है.

en: Always keeps at least one sink loaded even if it's a null one
hi: हमेशा कम से मक एक सिंक को लोडेड रखें हालांकि यह एक रिक्त है

en: Amplifier
hi: एंप्लीफायर

en: Analog Input
hi: एनालॉग इनपुट

en: Analog Mono
hi: एनालॉग मोनो

en: Analog Mono Duplex
hi: एनालॉग एकल डुप्लेक्स

en: Analog Mono Output
hi: एनालॉग एकल आउटपुट

en: Analog Output
hi: एनालॉग आउटपुट

en: Analog Stereo
hi: एनालॉग स्टीरियो

en: Analog Stereo Duplex
hi: एनालॉग स्टीरियो डुप्लेक्स

en: Analog Surround 2.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 2.1

en: Analog Surround 3.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 3.0

en: Analog Surround 3.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 3.1

en: Analog Surround 4.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 4.0

en: Analog Surround 4.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 4.1

en: Analog Surround 5.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 5.0

en: Analog Surround 5.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 5.1

en: Analog Surround 6.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 6.0

en: Analog Surround 6.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 6.1

en: Analog Surround 7.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 7.0

en: Analog Surround 7.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 7.1

en: Audio on @HOSTNAME@
hi: @HOSTNAME@ पर ऑडियो

en: Author: %s
hi: लेखक: %s

en: Automatic Gain Control
hi: स्वचालित प्राप्ति नियंत्रण

en: Auxiliary 0
hi: सहायक 0

en: Auxiliary 1
hi: सहायक 1

en: Auxiliary 10
hi: सहायक 10

en: Auxiliary 11
hi: सहायक 11

en: Auxiliary 12
hi: सहायक 12

en: Auxiliary 13
hi: सहायक 13

en: Auxiliary 14
hi: सहायक 14

en: Auxiliary 15
hi: सहायक 15

en: Auxiliary 16
hi: सहायक 16

en: Auxiliary 17
hi: सहायक 17

en: Auxiliary 18
hi: सहायक 18

en: Auxiliary 19
hi: सहायक 19

en: Auxiliary 2
hi: सहायक 2

en: Auxiliary 20
hi: सहायक 20

en: Auxiliary 21
hi: सहायक 21

en: Auxiliary 22
hi: सहायक 22

en: Auxiliary 23
hi: सहायक 23

en: Auxiliary 24
hi: सहायक 24

en: Auxiliary 25
hi: सहायक 25

en: Auxiliary 26
hi: सहायक 26

en: Auxiliary 27
hi: सहायक 27

en: Auxiliary 28
hi: सहायक 28

en: Auxiliary 29
hi: सहायक 29

en: Auxiliary 3
hi: सहायक 3

en: Auxiliary 30
hi: सहायक 30

en: Auxiliary 31
hi: सहायक 31

en: Auxiliary 4
hi: सहायक 4

en: Auxiliary 5
hi: सहायक 5

en: Auxiliary 6
hi: सहायक 6

en: Auxiliary 7
hi: सहायक 7

en: Auxiliary 8
hi: सहायक 8

en: Auxiliary 9
hi: सहायक 9

en: Bad state
hi: बुरी स्थिति

en: Boost
hi: बूस्ट

en: Buffer metrics: maxlength=%u, fragsize=%u
hi: बफ़र मेट्रिक्स: maxlength=%u, fragsize=%u

en: Buffer metrics: maxlength=%u, tlength=%u, prebuf=%u, minreq=%u
hi: बफ़र मेट्रिक्स: maxlength=%u, tlength=%u, prebuf=%u, minreq=%u

en: Built-in Audio
hi: आंतरिक ऑडियो

en: Cannot access autospawn lock.
hi: autospawn लॉक की पहुँच नहीं ले सकता है.

en: Channel map doesn't match sample specification
hi: चैनल मैप नमूना विनिर्दिष्टता से मेल नहीं खाता है

en: Cleaning up privileges.
hi: अधिकार छोड़ रहा है.

en: Client forked
hi: क्लाएंट विभाजित

en: Clocked NULL sink
hi: क्लॉक्ड रिक्त सिंक

en: Compiled with Valgrind support: no
hi: वेलग्रिंड समर्थन से कंपाइल: नहीं

en: Compiled with Valgrind support: yes
hi: वेलग्रिंड समर्थन से कंपाइल: हाँ

en: Connected to device %s (%u, %ssuspended).
hi: युक्ति %s (%u, %ssuspended) से कनेक्टेड.

en: Connection established.%s
hi: कनेक्शन स्थापित.%s

en: Connection failure: %s
hi: कनेक्शन विफल.%s

en: Connection failure: %s
hi: कनेक्शन विफल.%s

en: Connection refused
hi: कनेक्शन अस्वीकृत

en: Connection terminated
hi: कनेक्शन समाप्त

en: Cookie: %s
hi: कुकी: %s

en: Currently in use: %u blocks containing %s bytes total.
hi: प्रयोग में मुद्रा: %u ब्लॉक %s बाइट कुल समाहित करता है.

en: DEPRECATION WARNING: %s
hi: अवमूल्यन चेतावनी: %s

en: Daemon not responding.
hi: डेमॉन प्रतिक्रिया नहीं दे रहा है.

en: Daemon not running
hi: डेमॉन नहीं कार्यशील

en: Daemon running as PID %u
hi: डेमॉन बतौर PID %u चल रहा है

en: Daemon shutdown initiated.
hi: डेमॉन बन्द किया जाना आरंभ.

en: Daemon startup complete.
hi: डेमॉन आरंभन पूर्ण.

en: Daemon startup failed.
hi: डेमॉन आरंभ विफल.

en: Daemon startup successful.
hi: डेमॉन आरंभ सफल.

en: Daemon startup without any loaded modules, refusing to work.
hi: बिना लोड मॉड्यूल के डेमॉन आरंभ, काम करने से अस्वीकार कर रहा है.

en: Daemon terminated.
hi: डेमॉन अवरोधित.

en: Description: %s
hi: विवरण: %s

en: Device or resource busy
hi: युक्ति या संसाधन व्यस्त

en: Digital Stereo (HDMI)
hi: डिजिटल सेटअप (HDMI)

en: Digital Stereo (IEC958)
hi: डिजिटल स्टीरियो (IEC958)

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
hi: डिजिटल स्टीरियो डुप्लेक्स (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
hi: डिजिटल सर्राउंड 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
hi: डिजिटल सर्राउंड 5.1 (IEC958/AC3)

en: Dock Microphone
hi: डॉकिंग स्टेशन माइक्रोफोन

en: Docking Station Input
hi: डॉकिंग स्टेशन इनपुट

en: Draining connection to server.
hi: सर्वर में कनेक्शन ले जा रहा है.

en: Dude, your kernel stinks! The chef's recommendation today is Linux with high-resolution timers enabled!
hi: आपका कर्नेल बुरी स्थिति में है! सलाह है कि उच्च विभेदन युक्त लिनक्स सक्रिय किया जाना चाहिए!

en: Dummy Output
hi: डमी आउटपुट

en: Entity exists
hi: एंटिटी मौजूद

en: Entity killed
hi: एंटिटी मृत

en: Exiting.
hi: बाहर हो रहा है.

en: External Microphone
hi: बाहरी माइक्रोफोन

en: FASTPATH defined, only fast path asserts disabled.
hi: FASTPATH परिभाषित, केव तेज पथ एसर्ट निष्क्रिय.

en: Failed to acquire stdio.
hi: stdio पाने में विफल.

en: Failed to add bind-now-loader.
hi: bind-now-loader जोड़ने में विफल.

en: Failed to allocate new dl loader.
hi: नया dl लोडर आबंटित करने में विफल.

en: Failed to change GID: %s
hi: GID बदलने में विफल: %s

en: Failed to change UID: %s
hi: UID बदलने में विफल: %s

en: Failed to change group list: %s
hi: समूह सूची पाने में विफल: %s

en: Failed to create '%s': %s
hi: '%s' बनाने में विफल: %s

en: Failed to determine sample specification from file.
hi: फ़ाइल से नमूना विनिर्दिष्टता निर्धारित करने में विफल.

en: Failed to drain stream: %s
hi: स्ट्रीम से खींचने में विफल: %s

en: Failed to find group '%s'.
hi: '%s' समूह ढूंढ़ने में विफल.

en: Failed to find original lt_dlopen loader.
hi: मौलिक ltdlopen लोडर ढूँढ़ने में विफल (_d).

en: Failed to find user '%s'.
hi: '%s' उपयोक्ता ढूंढ़ने में विफल.

en: Failed to generate sample specification for file.
hi: फ़ाइल के लिए नमूना विनिर्दिष्टता पाने में विफल.

en: Failed to get FQDN.
hi: FQDN पाने में विफल.

en: Failed to get card information: %s
hi: कार्ड सूचना पाने में विफल: %s

en: Failed to get client information: %s
hi: क्लाइंट सूचना पाने में विफल: %s

en: Failed to get latency: %s
hi: लेटेंसी पाने में विफल: %s

en: Failed to get machine ID
hi: मशीन ID पाने में विफल

en: Failed to get module information: %s
hi: मॉड्यूल सूचना पाने में विफल: %s

en: Failed to get sample information: %s
hi: नमूना सूचना पाने में विफल: %s

en: Failed to get server information: %s
hi: सर्वर सूचना पाने में विफल: %s

en: Failed to get sink information: %s
hi: सिंक सूचना पाने में विफल: %s

en: Failed to get sink input information: %s
hi: सिंक इनपुट सूचना पाने में विफल: %s

en: Failed to get source information: %s
hi: स्रोत सूचना पाने में विफल: %s

en: Failed to get source output information: %s
hi: स्रोत आउटपुट सूचना पाने में विफल: %s

en: Failed to get statistics: %s
hi: आंकड़े पाने में विफल: %s

en: Failed to initialize daemon.
hi: डेमॉन आरंभ करने में विफल.

en: Failed to kill PulseAudio daemon.
hi: PulseAudio डेमॉन को मारने में विफल.

en: Failed to kill daemon: %s
hi: डेमॉन हटाने में विफल: %s

en: Failed to load client configuration file.
hi: क्लाइंट विन्यास फ़ाइल लोड करने में विफल

en: Failed to load cookie data
hi: कुकी आंकड़ा लोड करने में विफल

en: Failed to open audio file.
hi: ध्वनि फ़ाइल खोलने में विफल.

en: Failed to open configuration file '%s': %s
hi: विन्यास फ़ाइल '%s' खोलने में विफल: %s

en: Failed to open configuration file: %s
hi: विन्यास फ़ाइल खोलने में विफल: %s

en: Failed to open sound file.
hi: ध्वनि फ़ाइल खोलने में विफल.

en: Failed to parse command line.
hi: कमांड लाइन विश्लेषण में विफल.

en: Failed to parse command line.
hi: कमांड लाइन के विश्लेषण में असमर्थ.

en: Failed to parse cookie data
hi: कुकी आंकड़ा के विश्लेषण में विफल

en: Failed to parse cookie data
hi: कुकी आंकड़ा के विश्लेषण में विफल

en: Failed to read environment configuration data.
hi: वातावरण विन्यास आंकड़ा को पढ़ने में विफल.

en: Failed to save cookie data
hi: कुकी आंकड़ा के सहेजने में विफल

en: Failed to upload sample: %s
hi: नमूना अफलोड करने में विफल: %s

en: Failure to resume: %s
hi: पुनर्बहाली में विफल: %s

en: Failure to suspend: %s
hi: स्थगन में विफल: %s

en: Failure: %s
hi: विफलता: %s

en: Found %u CPUs.
hi: %u CPU पाया.

en: Found user '%s' (UID %lu) and group '%s' (GID %lu).
hi: '%s' (UID %lu) उपयोक्ता व '%s' (GID %lu) समूह पाया.

en: Fresh high-resolution timers available! Bon appetit!
hi: ताज़ा उच्च विभेदन टाइमर उपलब्ध! आनंद लें!

en: Front Center
hi: अग्र केंद्र

en: Front Left
hi: अग्र बायाँ

en: Front Left-of-center
hi: केंद्र का अग्र वाम

en: Front Right
hi: अग्र दाहिना

en: Front Right-of-center
hi: केंद्र का अग्र दक्षिण

en: GID of user '%s' and of group '%s' don't match.
hi: '%s' उपयोक्ता और '%s' समूह का GID मेल नहीं खाता है

en: Got EOF.
hi: EOF पाया.

en: Got SIGINT, exiting.
hi: SIGINT पाया, निकल रहा है.

en: Got SIGINT, exiting.
hi: SIGINT पाया, निकल रहा है.

en: Got signal %s.
hi: %s संकेत पाया.

en: Got signal, exiting.
hi: संकेत पाया, निकल रहा है.

en: Headphones
hi: एनालॉग हेडफोन

en: High Fidelity Capture (A2DP)
hi: उच्च विश्वसनीयता कैप्चर (A2DP)

en: High Fidelity Playback (A2DP)
hi: उच्च विश्वसनीयतायुक्ति प्लेबैक (A2DP)

en: Home directory of user '%s' is not '%s', ignoring.
hi: '%s' उपयोक्ता की घर निर्देशिका '%s' नहीं है, अनदेखा कर रहा है.

en: Incompatible protocol version
hi: बेमेल प्रोटोकॉल संस्करण

en: Input
hi: इनपुट

en: Input Devices
hi: इनपुट युक्ति

en: Input/Output error
hi: इनपुट/आउटपुट त्रुटि

en: Internal Microphone
hi: आंतरिक माइक्रोफोन

en: Internal error
hi: आंतरिक त्रुटि

en: Invalid argument
hi: अवैध तर्क

en: Invalid channel map '%s'
hi: अवैध चैनल मानचित्र '%s'

en: Invalid client name '%s'
hi: अवैध क्लाइंट नाम '%s'

en: Invalid latency specification '%s'
hi: अवैध लैटेंसी विनिर्दिष्टता '%s'

en: Invalid process time specification '%s'
hi: अवैध प्रक्रिया समय विनिर्दिष्टता '%s'

en: Invalid property '%s'
hi: अवैध गुण '%s'

en: Invalid resample method '%s'.
hi: अवैध पुनः प्रतिदर्श विधि '%s'.

en: Invalid sample specification
hi: अवैध नमूना विनिर्दिष्टता

en: Invalid server
hi: अवैध सर्वर

en: Invalid sink input index
hi: अवैध सिंक इनपुट सूची

en: Invalid sink input index specification
hi: अवैध सिंक इनपुट सूची विनिर्दिष्टता

en: Invalid stream name '%s'
hi: अवैध स्ट्रीम नाम '%s'

en: Invalid volume specification
hi: अवैध आयतन विनिर्दिष्टता

en: LFE on Separate Mono Output
hi: एनालॉग आउटपुट (LFE)

en: Line In
hi: लाइन इन

en: Load Once: %s
hi: एक बार लोड करें: %s

en: Machine ID is %s.
hi: मशीन ID %s है.

en: Microphone
hi: माइक्रोफोन

en: Missing implementation
hi: अनुपस्थित कार्यान्वयन

en: Modem
hi: मॉडेम

en: Module initialization failed
hi: मॉडयूल आरंभीकरण असफल

en: Mono
hi: मोनो

en: NDEBUG defined, all asserts disabled.
hi: NDEBUG परिभाषित, सभी निष्क्रिय.

en: Name: %s
hi: नाम: %s

en: No Amplifier
hi: कोई एंप्लीफायर नहीं

en: No Automatic Gain Control
hi: कोई स्वचालित प्राप्ति नियंत्रण नहीं

en: No Boost
hi: कोई बढ़ावा नहीं

en: No PulseAudio daemon running, or not running as session daemon.
hi: कोई पल्सऑडियो डेमॉन चल रहा है, या चयन डेमॉन के तहत चल रहा है.

en: No authorization key
hi: कोई प्राधिकरण कुंजी नहीं

en: No cookie loaded. Attempting to connect without.
hi: कोई कुकी नहीं लोड किया गया. इसके बिना कनेक्ट करने की कोशिश कर रहा हूँ.

en: No data
hi: कोई आँकड़ा नहीं

en: No module information available
hi: कोई मॉड्यूल सूचना उपलब्ध नहीं

en: No such entity
hi: कोई ऐसी एंटिटी नहीं

en: No such extension
hi: कोई ऐसा विस्तार नहीं

en: No valid command specified.
hi: कोई वैध कमांड निर्दिष्ट नहीं.

en: Not supported
hi: समर्थित नहीं है

en: Not yet implemented.
hi: अभी तक कार्यान्वित नहीं.

en: Null Output
hi: रिक्त आउटपुट

en: OK
hi: ठीक

en: OK, so you are running PA in system mode. Please note that you most likely shouldn't be doing that.
    If you do it nonetheless then it's your own fault if things don't work as expected.
    Please read http://www.freedesktop.org/wiki/Software/PulseAudio/Documentation/User/WhatIsWrongWithSystemWide/ for an explanation why system mode is usually a bad idea.
hi: तो आप PA तंत्र मोड में चला रहे हैं. कृपया नोट करें कि आपको ऐसा नहीं करना चाहिए.
    यदि आप इसे करते हैं तो यह आपकी गलती है यदि कुछ अप्रत्याशित होता है.
    कृपया http://www.freedesktop.org/wiki/Software/PulseAudio/Documentation/User/WhatIsWrongWithSystemWide/ को पढ़ें जानने के लिए कि क्यों तंत्र मोड एक बढ़िया विचार नहीं है.

en: Obsolete functionality
hi: पुरानी प्रकार्यात्मकता

en: Off
hi: बंद

en: Opening a %s stream with sample specification '%s' and channel map '%s'.
hi: किसी %s स्ट्रीम को किसी नमूना विनिर्दिष्ता '%s' और चैनल मैप '%s' से खोल रहा है.

en: Optimized build: no
hi: अनुकूलित बिल्ड: नहीं

en: Optimized build: yes
hi: अनुकूलित बिल्ड: हाँ

en: Output Devices
hi: आउटपुट युक्ति

en: Page size is %lu bytes
hi: पृष्ठ आकार %lu बाइट है.

en: Path: %s
hi: पथ: %s

en: Playback stream drained.
hi: प्लेबैक स्ट्रीम खत्म.

en: Please specify a sample file to load
hi: लोड करने के लिए किसी नमूना फ़ाइल निर्दिष्ट करें

en: Premature end of file
hi: फ़ाइल का असामयिक अंत

en: Protocol error
hi: प्रोटोकाल त्रुटि

en: PulseAudio Sound Server
hi: पल्सऑडियो ध्वनि सर्वर

en: PulseAudio Sound System
hi: पल्सऑडियो ध्वनि तंत्र

en: Radio
hi: रेडियो

en: Rear Center
hi: पश्च केंद्र

en: Rear Left
hi: पश्च बायां

en: Rear Right
hi: पश्च दाहिना

en: Received message for unknown extension '%s'
hi: अज्ञात विस्तार '%s' के लिए संदेश प्राप्त

en: Root privileges required.
hi: रूट अधिकार जरूरी.

en: Running in system mode, but --disallow-exit not set!
hi: तंत्र मोड में चल रहा है, लेकिन --disallow-exit सेट नहीं!

en: Running in system mode, but --disallow-module-loading not set!
hi: तंत्र मोड में चल रहा है, लेकिन --disallow-module-loading सेट नहीं!

en: Running in system mode, forcibly disabling SHM mode!
hi: तंत्र मोड में चल रहा है, SHM मोड बाध्य रूप से निष्क्रिय!

en: Running in system mode, forcibly disabling exit idle time!
hi: तंत्र मोड में चल रहा है, निकास निष्क्रिय समय बाध्य रूप से निष्क्रिय!

en: Running in system mode: %s
hi: तंत्र मोड में चल रहा है: %s

en: Running in valgrind mode: %s
hi: वेलग्रिंड विधि में चल रहा है: %s

en: Running on host: %s
hi: मेजबान पर चल रहा है: %s

en: Sample cache size: %s
hi: नमूना कैश आकार: %s

en: Server: %s
hi: सर्वर: %s

en: Session ID is %s.
hi: सत्र ID %s है.

en: Side Left
hi: किनारा वाम

en: Side Right
hi: किनारा दायाँ

en: Sink: %s
hi: सिंक: %s

en: Source: %s
hi: स्रोत: %s

en: Start the PulseAudio Sound System
hi: पल्सऑडियो ध्वनि तंत्र प्रारंभ करें

en: Stereo
hi: स्टीरियो

en: Stream buffer attributes changed.%s
hi: स्ट्रीम बफ़र गुण परिवर्तित.%s

en: Stream device resumed.%s
hi: स्ट्रीम युक्ति पुनर्बहाल.%s

en: Stream device suspended.%s
hi: स्ट्रीम युक्ति स्थगित.%s

en: Stream error: %s
hi: स्ट्रीम त्रुटि: %s

en: Stream moved to device %s (%u, %ssuspended).%s
hi: स्ट्रीम युक्ति %s (%u, %ssuspended).%s में खिसकाया गया

en: Stream overrun.%s
hi: स्ट्रीम ओवररन.%s

en: Stream started.%s
hi: स्ट्रीम आरंभ.%s

en: Stream successfully created.
hi: स्ट्रीम सफलतापूर्वक निर्मित.

en: Stream underrun.%s
hi: स्ट्रीम अंडररन.%s

en: Successfully dropped root privileges.
hi: रूट अधिकार सफलतापूर्वक छोड़ा.

en: Surround 4.0
hi: सर्राउंड 4.0

en: Surround 4.1
hi: सर्राउंड 4.1

en: Surround 5.0
hi: सर्राउंड 5.0

en: Surround 5.1
hi: सर्राउंड 5.1

en: Surround 7.1
hi: सर्राउंड 7.1

en: System wide mode unsupported on this platform.
hi: इस प्लैटफॉर्म पर असमर्थित तंत्र व्यापक विधि.

en: Telephony Duplex (HSP/HFP)
hi: टेलिफोनी ड्यूप्लेक्स (HSP/HFP)

en: The specified default channel map has a different number of channels than the specified default number of channels.
hi: निर्दिष्ट तयशुदा चैनल मानचित्र के पास चैनल की भिन्न संख्या है चैनल की तयशुदा निर्दिष्ट संख्या के बनिस्पत.

en: This is PulseAudio %s
hi: यह पल्सऑडियो %s है.

en: This program is not intended to be run as root (unless --system is specified).
hi: यह प्रोग्राम बतौर रूट चलाने के लिए इच्छित नहीं है (unless --system is specified).

en: Time: %0.3f sec; Latency: %0.0f usec.
hi: समय: %0.3f सेकेंड; लैटेंसी: %0.0f usec.

en: Timeout
hi: समय ख़त्म

en: Too large
hi: काफी बड़ा

en: Too many arguments.
hi: कई वितर्क.

en: Top Center
hi: शीर्ष केंद्र

en: Top Front Center
hi: शीर्ष अग्र केंद्र

en: Top Front Left
hi: शीर्ष अग्र वाम

en: Top Front Right
hi: ऊपर अग्र दायाँ

en: Top Rear Center
hi: ऊपर पश्च केंद्र

en: Top Rear Left
hi: ऊपर पश्च बायाँ

en: Top Rear Right
hi: ऊपर पश्च दायाँ

en: Unknown command
hi: अनजान कमांड

en: Unknown error code
hi: अज्ञात त्रुटि कोड

en: Unknown file format %s.
hi: अज्ञात फ़ाइल प्रारूप %s.

en: Usage: %s
hi: उपयोग: %s

en: Using modules directory %s.
hi: मॉड्यूल निर्देशिका %s का प्रयोग कर रहा है.

en: Using runtime directory %s.
hi: रनटाइम निर्देशिका %s का प्रयोग कर रहा है.

en: Using sample spec '%s', channel map '%s'.
hi: नमूना स्पेक '%s' का प्रयोग, चैनल मैप '%s'.

en: Using state directory %s.
hi: स्टेट निर्देशिका %s का प्रयोग कर रहा है.

en: Version: %s
hi: संस्करण: %s

en: Video
hi: वीडियो

en: Virtual LADSPA sink
hi: वर्चुअल LADSPA सिंक

en: WARNING: Child process terminated by signal %u
hi: चेतावनी: संतति प्रक्रिया %u संकेत से रूका

en: WARNING: Sound server is not local, not suspending.
hi: चेतावनी: ध्वनि सर्वर स्थानीय नहीं है, स्थगित नहीं कर रहा है.

en: Warning: Failed to determine channel map from file.
hi: चेतावनी: फ़ाइल से चैनल मैप पाने में विफल.

en: Warning: Failed to determine sample specification from file.
hi: %s स्ट्रीम को किसी नमूना विनिर्दिष्टता '%s' के साथ खोल रहा है.

en: Warning: failed to write channel map to file.
hi: चेतावनी: फ़ाइल में चैनल मैप लिखने में विफल.

en: Warning: specified sample specification will be overwritten with specification from file.
hi: चेतावनी: निर्दिष्ट नमूना विनिर्दिष्टता को फ़ाइल की विनिर्दिष्टता से लिखा जाएगा.

en: You have to specify a card name/index and a profile name
hi: आपको किसी कार्ड नाम/सूची और प्रोफ़ाइल नाम को निर्दिष्ट करना है.

en: You have to specify a module index
hi: आपको किसी मॉड्यूल सूची को निर्दिष्ट करना है

en: You have to specify a module name and arguments.
hi: आपको किसी मॉड्यूल नाम और वितर्क को निर्दिष्ट करना है

en: You have to specify a sample name to play
hi: आपको किसी नमूना नाम को बजाने के लिए निर्दिष्ट करना है

en: You have to specify a sample name to remove
hi: आपको किसी नमूना नाम को हटाने के लिए निर्दिष्ट करना है

en: You have to specify a sink input index and a mute boolean
hi: आपने किसी सिंक इनपुट सूची और मूल बुलियन को निर्दिष्ट किया है

en: You have to specify a sink input index and a sink
hi: आपको किसी सिंक इनपुट सूची और सिंक को निर्दिष्ट करना है

en: You have to specify a sink input index and a volume
hi: आपने किसी सिंक इनपुट सूची और आयतन को निर्दिष्ट किया है

en: You have to specify a sink name/index and a mute boolean
hi: आपको किसी कार्ड नाम/सूची और मूक बुलियन नाम को निर्दिष्ट करना है.

en: You have to specify a sink name/index and a port name
hi: आपको किसी कार्ड नाम/सूची और पोर्ट नाम को निर्दिष्ट करना है.

en: You have to specify a sink name/index and a volume
hi: आपको किसी सिंक नाम/सूची और वाल्यूम को निर्दिष्ट करना है.

en: You have to specify a source name/index and a mute boolean
hi: आपको किसी स्रोत नाम/सूची और मूल बुलियन को निर्दिष्ट करना है.

en: You have to specify a source name/index and a port name
hi: आपको किसी स्रोत नाम/सूची और पोर्ट नाम को निर्दिष्ट करना है.

en: You have to specify a source name/index and a volume
hi: आपको किसी स्रोत नाम/सूची और आयतन को निर्दिष्ट करना है.

en: You have to specify a source output index and a source
hi: आपको किसी सिंक स्रोत आउटपुट और स्रोत को निर्दिष्ट करना है

en: You may not specify more than one sink. You have to specify a boolean value.
hi: आप एक सिंक से अधिक निर्दिष्ट नहीं कर सकते हैं. आपको किसी बुलियन मान को निर्दिष्ट करना है.

en: You may not specify more than one source. You have to specify a boolean value.
hi: आप एक स्रोत से अधिक निर्दिष्ट नहीं कर सकते हैं. आपको किसी बुलियन मान को निर्दिष्ट करना है.

en: [%s:%u] Invalid channel map '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध चैनल मानचित्र '%s'.

en: [%s:%u] Invalid fragment size '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध खंड आकार '%s'.

en: [%s:%u] Invalid log level '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध लॉग स्तर '%s'.

en: [%s:%u] Invalid log target '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध लॉग लक्ष्य '%s'.

en: [%s:%u] Invalid nice level '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध नाइस स्तर '%s'.

en: [%s:%u] Invalid number of fragments '%s'.
hi: [%s:%u] टुकड़े '%s' की अवैध संख्या.

en: [%s:%u] Invalid resample method '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध पुनः नमूना विधि '%s'.

en: [%s:%u] Invalid rlimit '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध rlimit '%s'.

en: [%s:%u] Invalid sample channels '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध प्रतिदर्श चैनल '%s'.

en: [%s:%u] Invalid sample format '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध प्रतिदर्श प्रारूप '%s'.

en: [%s:%u] Invalid sample rate '%s'.
hi: [%s:%u] अवैध प्रतिदर्श दर '%s'.

en: fork() failed: %s
hi: fork() विफल: %s

en: io_new() failed.
hi: io_new() विफल.

en: not
hi: नहीं

en: pa_context_connect() failed: %s
hi: pa_context_connect() विफल: %s

en: pa_context_new() failed.
hi: pa_context_new() विफल.

en: pa_context_new() failed.
hi: pa_context_new() विफल.

en: pa_context_rttime_new() failed.
hi: pa_context_rttime_new() विफल.

en: pa_core_new() failed.
hi: pa_core_new() विफल.

en: pa_mainloop_new() failed.
hi: pa_mainloop_new() विफल.

en: pa_mainloop_new() failed.
hi: pa_mainloop_new() विफल.

en: pa_mainloop_run() failed.
hi: pa_mainloop_run() विफल.

en: pa_mainloop_run() failed.
hi: pa_mainloop_run() विफल.

en: pa_pid_file_create() failed.
hi: pa_pid_file_create() विफल.

en: pa_stream_begin_write() failed: %s
hi: pa_stream_begin_write() विफल: %s

en: pa_stream_connect_playback() failed: %s
hi: pa_stream_connect_playback() विफल: %s

en: pa_stream_connect_record() failed: %s
hi: pa_stream_connect_record() विफल: %s

en: pa_stream_get_buffer_attr() failed: %s
hi: pa_stream_get_buffer_attr() विफल: %s

en: pa_stream_new() failed: %s
hi: pa_stream_new() विफल: %s

en: pa_stream_peek() failed: %s
hi: pa_stream_peek() विफल: %s

en: pa_stream_update_timing_info() failed: %s
hi: pa_stream_update_timing_info() विफल: %s

en: pa_stream_write() failed: %s
hi: pa_stream_write() विफल: %s

en: pacat %s
    Compiled with libpulse %s
    Linked with libpulse %s
hi: pacat %s
    लिबपल्स %s के साथ कंपाइल
    लिबपल्स %s के साथ लिंक

en: pactl %s
    Compiled with libpulse %s
    Linked with libpulse %s
hi: pactl %s
    लिबपल्स %s से कंपाइल
    लिबपल्स %s से कड़ीबद्ध

en: pasuspender %s
    Compiled with libpulse %s
    Linked with libpulse %s
hi: pasuspender %s
    लिबपल्स %s से कंपाइल
    लिबपल्स %s से कड़ीबद्ध

en: playback
hi: प्लेबैक

en: read() failed: %s
hi: read() विफल: %s

en: recording
hi: रिकार्डिंग

en: setrlimit(%s, (%u, %u)) failed: %s
hi: setrlimit(%s, (%u, %u)) विफल: %s

en: snd_pcm_avail() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
hi: snd_pcm_avail() ने एक मान दिया जो अप्रत्याशित रूप से बड़ा है: %lu बाइट (%lu ms).
    अधिक संभव है कि यह ALSA ड्राइवर '%s' में एक बग है. इस मुद्दे को ALSA डेवलेपर को रिपोर्ट करें.

en: snd_pcm_delay() returned a value that is exceptionally large: %li bytes (%s%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
hi: snd_pcm_delay() ने एक मान दिया जो अप्रत्याशित रूप से बड़ा है: %li बाइट (%s%lu ms).
    अधिक संभव है कि यह ALSA ड्राइवर '%s' में एक बग है. इस मुद्दे को ALSA डेवलेपर को रिपोर्ट करें.

en: snd_pcm_mmap_begin() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
hi: snd_pcm_mmap_begin() ने एक मान दिया जो अप्रत्याशित रूप से बड़ा है: %lu बाइट (%lu ms).
    अधिक संभव है कि यह ALSA ड्राइवर '%s' में एक बग है. इस मुद्दे को ALSA डेवलेपर को रिपोर्ट करें.

en: write() failed: %s
hi: write() विफल: %s
